Zanieczyszczenia w szafach sterowniczych

Częstą przypadłością dosięgającą użytkowników maszyn przemysłowych jest konieczność zapewnienia czystości w szafach elektrycznych.
Zapewnienie odpowiednich warunków tj. brak zanieczyszczeń jest jednym z głównych warunków zapewnienia niezawodnej pracy aparatucrze elektrycznej i sterowniczej. Regularne przeglądy, odkurzanie, przedmuchiwanie poprawia żywotność automatyki. Jednak jak często należy to robić zależy od kilku czynników wpływających. Są wśród nich: - Rodzaj środowiska - Rodzaj zastosowanych środków wentylacyjno-klimatycznych O tym, jak środowisko użytkowania układów sterowania wpływa na żywotność przekonałem się nie raz. Zapylenie wpływało na układy stykowe takie jak styczniki, przekaźniki elektromagnetyczne czy wyłączniki silnikowe. Wilgotność umiarkowana nie powodukąca kondensacji wpływa na śniedzienie styków, przewodów, szyn prądowych itp. Wilgotność o różnych odczynach potrafi wręcz wchodzić w reakcję z różnymi materiałami uszkadzając je oraz doprowadzając do powstania innych zagrożeń.
Często osadzający się nalot potrafi się oderwać i narobić sporo szkód. Na poniższych obrazkach oderwany kawałek nalotu w połączeniu z wilgocią upadł pomiędzy szyny wyłącznika silnikowego i uszkodził spory kawałek szafy sterującej.
Jak można przeciwdziałać takim sytuacjom? Najlepszym sposobem jest zapewnienie chłodzenia w układzie zamkniętym dzięki zastosowaniu klimatyzatorów szaf sterowniczych. Rozwiązanie to zdecydowanie zapewnia bezpieczniejszą eksploatację, ale również pociąga pewne koszty. Alternatywnym źródłem wentylacji jest zastosowanie wentylatrów ściennych lub dachowych. Takie rozwiązanie mimo, że tańsze nie wszędzie zda egzamin. W umiarkowanych, czystych warunkach będzie pracować poprawnie. W przypadku zapylonych hal produkcyjnych będzie się wiązało z częstą wymianą filtów. W przypadku produkcji z dużym zawilgoceniem zupełnie nie powinno być stosowane. Podsumowując lepiej zastosować klimatyzatory niż wentylację wymuszoną gdyż koszty postoju i obsługi awarii na dłuższą metę będą większe niż koszt zakupu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tworzenie bazy danych w TiA Portal V14 Siemens

Komunikacja Paneli HMI ze sterownikami PLC Siemens

Automatyka Przemysłowa Siemens